Chellenge - Kampania przeciw cukrowa = Dzień bez słodyczy
Cukier ma słodko – gorzki smak. Szybko uzależnia, a zjadany w nadmiarze prowadzi do otyłości, która jest przyczyną wielu groźnych, często śmiertelnych, chorób z nowotworami, schorzeniami serca i cukrzycą typu 2 na czele.
Oznaki że spożywasz za dużo cukru:
zmęczenie i brak energii,
nieustanna ochota na słodycze,
niepokój lub depresja,
częste przeziębienia i infekcje,
problemy z wagą,
problemy skóry i stóp, cienie pod oczami,
wysokie ciśnienie krwi,
problemy stomatologiczne,
cukrzyca,
problemy z sercem.
Często słyszymy, że spożywamy coraz więcej cukru.
Nie chodzi jednak tylko o biały cukier, ten który znajduje się w cukierniczce. W wielu produktach spożywczych znajdują się duże ilości cukru, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Między innymi z tego powodu spożycie cukru w polskim społeczeństwie znajduje się na bardzo wysokim poziomie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby nie przekraczać spożycia 10 łyżeczek cukru dziennie (przy diecie 2000 kcal), a jeszcze korzystniej dla zdrowia byłoby spożywać mniej niż 5 łyżeczek. Dane dotyczące spożycia cukru są alarmujące!
Statystyczny Polak spożywa nieco ponad 42 kg cukru rocznie.
Dane Narodowego Funduszu Zdrowia pokazują, że na przestrzeni lat 2008–2017 średnie spożycie cukru w Polsce wzrosło o ponad 6 kilogramów na jednego mieszkańca kraju i z biegiem czasu cukier stał się nieodłącznym składnikiem naszej codziennej diety.
Czy zdrowe odżywianie oznacza, że musisz radykalnie zmienić dietę i zrezygnować ze wszystkich ulubionych potraw? Nie. Zupełnie nie!
Twoja droga do zdrowia może być tak prosta, jak przejście z białego chleba na pełnoziarnisty, dodanie łyżki mielonego siemienia lnianego do popołudniowego jogurtu lub zamówienie ulubionej kawy z odtłuszczonym mlekiem zamiast pełnego.
Stąd nasze wyzwanie "Czwartki bez cukru"
Zamień bułeczki, babeczki i torciki na pełne zdrowia zamienniki.
Co zamiast słodyczy sprawdzi się w tej roli? Najlepiej postawić na:
· świeże owoce i warzywa,
· suszone owoce, w tym chipsy owocowe.
· orzechy, pestki dyni,
· bakalie,
· gorzką czekoladę.
Poszukaj zamienników słodyczy we wszystkich dziedzinach żywienia: woda z sokiem owocowym zamiast słodzonej cukrem herbaty, mandarynka zamiast lizaka, budyń na podwieczorek w miejsce paczki wafelków. Zbuduj plan zmiany nawyków, który pozwoli Ci wyeliminować słodycze z diety i zmniejszyć ilość cukru do minimum.
· Zadbaj o stałe pory posiłków,
· Poszukaj zamienników dla słodyczy zawierających zdrowe cukry,
· Poszukaj przepisów, które zastąpią niezdrowe nawyki,
· Wprowadzaj zmiany stopniowo,
· Nie rezygnuj z postanowienia po małym potknięciu.
To co, gotowi na wyzwanie?
Najtrudniejszy pierwszy krok zanim ...
Comments