top of page
Zdjęcie autorabogumilanowak

AKTYWNA SOBOTA III EDYCJA - Cudze chwalicie, swego nie znacie...

CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE, SAMI NIE WIECIE CO POSIADACIE”, – to znane słowa, których autorem jest polski bajkopisarz i pedagog Stanisław Jachowicz mogą być hasłem przewodnim naszej zaproponowanej w ramach Aktywnej Soboty, wycieczki.

Zaoferowany bezpłatny spacer pt. „ Nasze Przysłupy sztuką i przyrodą malowane”, to wyjątkowa okazja, aby odkryć uroki kultury łużyckiej z zupełnie innej perspektywy.

Czekały na Was wspaniałe historie, piękne widoki i mnóstwo ciekawostek!

Można było zdobyć nowe wiadomości i odkryć stare zakamarki naszej miejscowości.

Nie zabrakło też zabawy w odgadywanie. Wzbogaciliśmy swoje słownictwo o nowe wyrażenia. Wielka szkoda, że taki mały procent naszej społeczności szkolnej , zaproszony na TO wydarzenie zechciał skorzystać z wartościowej oferty.

Domy tego typu zaczęły powstawać po raz pierwszy w średniowieczu na terenie Górnych Łużyc jako mieszkania rzemieślników, następnie ten rodzaj budownictwa rozprzestrzenił się na północne Czechy i zachodnią część Dolnego Śląska. W Polsce są dwa skupiska występowania konstrukcji przysłupowej: na Dolnym Śląsku oraz Rzeszowskiem. Większość zachowanych obiektów pochodzi z XIX wieku, kiedy architektura przysłupowa przeżywała okres rozkwitu. Najwięcej domów przysłupowych zachowało się we wschodniej części Saksonii. Największe w Polsce zbiorowisko budynków przysłupowych położone jest w Bogatyni, gdzie znajduje się ich ok. 200, z czego 85 jest wpisane do rejestru zabytków.

Wiedzieliście o tym??

Specjalne podziękowania kieruję na ręce p. Agnieszki Pluty, która przygotowała dla Was te wszystkie interesujące materiały, oraz świetnie sprawdziła się w roli naszego przewodnika.

Kto nie był, niech teraz żałuje, bo kto był, to skorzystał wielowymiarowo.

Oczywiście przy okazji wytuptaliśmy kilka kilometrów, które z serca przesyłamy dla potrzebujących Kilometry Zbieramy Fundacja Dzięki Tobie

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page