top of page

PROMOCJA ZDROWIA W SZKOLE

Program Szkoła Promująca Zdrowie (SzPZ) realizowany jest w Polsce od 1991 r.

Program szkoły promującej zdrowie zakłada podejmowanie działań na rzecz zdrowia przez całe środowisko szkolne, celem jest stworzenie właściwego środowiska fizycznego sprzyjającego zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Szkoła promująca zdrowie - to szkoła , która tworzy warunki i podejmuje działania sprzyjające dobremu samopoczuciu, prawidłowemu rozwojowi psychofizycznemu społeczności szkolnej oraz podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz propagowania zdrowia.

W Szkole Promującej Zdrowie wszyscy pracownicy, uczniowie i rodzice podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie, uczą się żyć zdrowiej i tworzyć wokół siebie zdrowe środowisko, zachęcają inne osoby do włączania się w realizację działań promujących prawidłowy styl życia.

Szkoły Promujące Zdrowie tworzą ogólnopolską sieć. Obecnie w Polsce jest około 3034 placówek w sieci SzPZ , w województwie dolnośląskim około 140.

W tym roku szkolnym również nasza placówka przystąpiła do Programu SzPZ. Liczymy na owocną współpracę całej społeczności. Jeśli uda nam się wypracować wymagane standardy mamy szansę wpisać się do rejestru i mamy zamiar ubiegać się o krajowy certyfikat SzPZ, który jest nadawany przez Ministra Edukacji Narodowej.


Cytaty o zdrowiu:

„Lekarz przyszłości nie będzie dawał lekarstw, ale będzie interesował swoich pacjentów troską o ludzką sylwetkę, dietą, przyczynami i profilaktyką chorób”. /Tomasz Edison/


„Zdrowie to wielkie słowo. Obejmuje nie tylko ciało, ale także umysł i ducha; … A nie tylko dzisiejszy ból czy przyjemność, ale całe istnienie i światopogląd człowieka”. /James H. West/

Filary szkoły promującej zdrowie

1. Całościowe podejście do promocji zdrowia w szkole, które zakłada istnienie spójności między polityką szkoły a jej codzienną praktyką i uwzględnia:

  • ukierunkowanie edukacji zdrowotnej w szkole na uczestnictwo i rozwijanie kompetencji do działania,

  • branie pod uwagę tego, jak uczniowie rozumieją zdrowie i dobre samopoczucie,

  • tworzenie w szkole polityki na rzecz zdrowia,

  • tworzenie środowiska fizycznego i społecznego sprzyjającego zdrowiu,

  • kształtowanie kompetencji życiowych,

  • budowanie skutecznych związków między szkołą i społecznością lokalną,

  • efektywne korzystanie ze świadczeń pracowników medycznych.


Umiejętności życiowe – to umiejętności umożliwiające człowiekowi pozytywne zachowania przystosowawcze, dzięki którym może skutecznie radzić sobie z zadaniami (wymaganiami) i wyzwaniami codziennego życia (WHO, 1997). Termin ten odnosi się do różnych umiejętności osobistych i społecznych (psychospołecznych). Istnieją różne kryteria ich podziału. Na przykład:

1) umiejętności podstawowe dla codziennego życia, umożliwiające dobre samopoczucie, relacje z innymi i zachowania sprzyjające zdrowiu (np. podejmowanie decyzji, rozwiązywanie problemów, twórcze myślenie, krytyczne myślenie, skuteczne porozumiewanie się, współpraca z innymi, samoświadomość, empatia, radzenie sobie z emocjami i stresem);

2) umiejętności specyficzne dotyczące radzenia sobie z zagrożeniami, rozwijane w powiązaniu z umiejętnościami podstawowymi (np. asertywne radzenie sobie z presją, namowami do używania substancji psychoaktywnych, przemocy). Kształtowanie tych umiejętności jest jednym z zadań edukacji zdrowotnej i stanowi podstawę programów profilaktycznych. W podstawie programowej wielu przedmiotów na wszystkich poziomach uwzględniono wiele umiejętności życiowych.

0 komentarzy

Comments


bottom of page