top of page
Zdjęcie autorabogumilanowak

TRÓJKOWA AKADEMIA ZDROWIA - CHROMOTERAPIA

Wpływ kolorów na psychikę i zdrowie człowieka został doceniony już w starożytnych Chinach, Egipcie, Grecji czy Indiach. Zachodnia medycyna nie jest w stanie dokładnie wytłumaczyć zasady działania koloroterapii, jednocześnie nie może zaprzeczyć jej skuteczności. Współcześnie zainteresowanie tą metodą leczniczą jest duże.

Chromoterapia zwana też koloroterapią to niekonwencjonalna metoda oddziaływania i leczenia kolorami. Nie od dziś wiadomo, że kolory mają silny wpływ na nasz nastrój oraz samopoczucie. Niektóre z nich mogą uspakajać, inne nas rozdrażniać. Mają wpływ, nie tylko na nasze umysły, ale również na ciało i duszę.

Zaglądając do naszej kolorowej apteki możemy wyszczególnić kolory, dzięki którym poprawimy swój nastrój, ale również takie, których nie powinniśmy nadużywać. Oto przykładowe z nich:
  • Kolor biały – łagodzi nerwy, stres i rozpacz. Ponadto przynosi spokój, daje poczucie bezpieczeństwa, a także znacznie poprawia nasz nastrój. Ponieważ największym źródłem bieli jest słońce to właśnie kąpiele słoneczne mają działanie wzmacniająco-aktywizujące. Warto jednak dodać, że nadmiar tego jaskrawego koloru może sprawiać wrażenie chłodu i izolacji.

  • Kolor czerwony – Siła i ogień, z racji tego, że należy do bardzo intensywnych barw jest pomocny w zwalczaniu melancholii oraz podwyższaniu ciśnienia. Stosowany również w niwelowaniu przeziębienia i grypy, chorobach krwi, jak również bólach pleców.

  • Kolor niebieski – inteligencja i kontemplacja, znany jest z wyciszającego wpływu, łagodzenia bezsenności, jak również ułatwiania pracy układu krążenia, pracy płuc, czy przemiany materii. Jest też kolorem, przy którym łatwo możemy się zrelaksować.

  • Kolor zielony – bliżej natury, znany jest z działania relaksacyjnego i łagodzącego. Pomaga w zwalczaniu infekcji bakteryjnych, gorączki, czy też nadciśnienia tętniczego.

  • Kolor żółty – kolor umysłu, utożsamiany z radością, pomaga w zwalczaniu stresu oraz objawów przemęczenia. Ponadto pobudza przemianę materii, wzmacnia mięśnie, a także łagodzi schorzenia skórne. Nie zaleca się stosowanie koloru żółtego w przypadku choroby wątroby.

  • Kolor czarny – głównie kojarzony z tajemniczością może okazać się pomocny w leczeniu drobnych nerwic, należy jednak unikać go w stanach depresyjnych i ogólnych spadkach nastroju.







0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page