top of page
Zdjęcie autorabogumilanowak

Zaplanuj swoje zdrowie. Wibrogimnastyka.


Przez wiele lat wierzono, że proces starzenia jest nieunikniony, a chorobom związanym

z wiekiem nie można zapobiec ani cofnąć. Okazuje się jednak, że my sami mamy na to wpływ! Proste środki zapobiegawcze, takie jak lepsza dieta i zwiększona aktywność fizyczna, oraz metody psychologii pozytywnej mogą poprawić ogólny stan zdrowia i jakość życia.

Jak to zrobić?

  • Punkt pierwszy to oczywiście odpowiedni sposób odżywiania! Modyfikacja nawyków żywieniowych ma ogromną wartość.

  • Regularna aktywność fizyczna. Również truizm, ale ma kluczowe znaczenie. Szczególnie, że coraz więcej osób ma pracę siedzącą.

  • Redukcja stresu. Nie wszystkiego da się uniknąć, ale warto opracować swoje metody radzenia ze stresem.

  • Rusz głową! Ćwicz nie tylko swoje ciało, lecz także szare komórki!

  • Nie pal. Nie bądź też palaczem biernym.

  • Ogranicz lub całkowicie zrezygnuj ze spożycia alkoholu.

  • Dbałość o dobry sen. Coraz większy problem ostatnich czasów, gdy w godzinach snu zamiast wypoczywać, nadrabiamy przeróżne zaległości.

  • Badaj się regularnie.

  • Dbaj o prawidłową wagę ciała.

  • Pielęgnuj przyjaźnie i hobby, szukaj miłych momentów każdego dnia, bądź szczęśliwy.

Porzekadło: „Ruch to zdrowie” w dobie cudownych suplementów nie straciło nic na aktualności. Świetnym tego przykładem jest historia wybitnego radzieckiego konstruktora silników samolotowych Aleksandra Aleksandrowicza Mikulina, który walcząc ze swoimi poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi, „skonstruował” dzieło swojego życia – terapię pozwalającą dożyć w pełnej sprawności późnej starości.

Mikulin uznał, że przyczyną starzenia się organizmu i wynikających z tego chorób jest odkładający się w naszych komórkach, arteriach i przestrzeniach międzykomórkowych patogenny szlam, czyli niewydalone zbędne produkty przemiany materii.


Terapia Mikulina – codzienna aktywność fizyczna

Za działanie priorytetowe Mikulin uznał wspomożenie organizmu w działaniach oczyszczających, a nieocenionym sposobem na to była według niego CODZIENNA aktywność fizyczna. Mikulin twierdził, że rację mieli starożytni greccy mędrcy, wkładając swoim obywatelom do głów maksymę: „Chcesz być silnym – biegaj, chcesz być pięknym – biegaj, chcesz być mądrym – biegaj!”.


Poranna zaprawa – jak się porządnie obudzić. Ruch to życie.

Po kilku godzinach snu, łatwiej jest się rozbudzić, jeśli czym prędzej się rozruszasz. Pomoże ci w tym

Wibrogimnastyka A.A. Mikulina

Stojąc swobodnie bez obuwia na palcach, unosimy na wysokość 1–1,5 cm pięty, po czym opadamy gwałtownie na całe stopy. Wstrząs, który odczujemy, jest analogiczny do tego, który powstaje podczas biegu lub dynamicznego chodu. Dostarcza on bodźca do gwałtownego przepływu krwi. Ćwiczenie wykonujemy powoli w tempie jednego wstrząsu na sekundę.

Po 30 powtórzeniach robimy sobie 5–10-sekundową przerwę. Całość sesji terapeutycznej zajmie nam niewiele więcej niż minutę. Konstruktor zaleca robienie 3–5 takich serii dziennie, rozkładając je na różne pory dnia. Ćwiczenia te są całkowicie bezpieczne dla kręgosłupa.

Skutecznie niwelują też zmęczenie nóg podczas długich marszów oraz górskich wędrówek.


Dodatkowo, ćwiczenie działa wspaniale dla ludzi zajmujących się pracą umysłową, gdzie po kilku godzinach takiej pracy zaczynają odczuwać ociężałość umysłową.

I jest dziecinnie proste.




Comments


bottom of page