top of page
Zdjęcie autorabogumilanowak

Światowy Dzień Mycia rąk - 15.10 Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca - 16.10

Światowy Dzień Mycia Rąk - święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez ONZ w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk.

Wykształcenie nawyku mycia rąk (z użyciem mydła) przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka. Badania ujawniły, że aż 70% ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, a 95% nie myje ich prawidłowo.

Brudne dłonie są źródłem prawie 90 proc. chorób i zakażeń. Światowy Dzień Czystych Rąk, obchodzony na całym świecie, ma na celu przypomnieć, że od właściwej higieny dłoni może zależeć nasze zdrowie.

Specjaliści alarmują, że 90 proc. chorób i zakażeń, spowodowanych jest niewłaściwą higieną. W miejscu pracy, na ulicy, w szkole, czy w domu – wszędzie jesteśmy narażeni na zarazki przenoszone na dłoniach przez współpracowników, klientów, znajomych. Mogą one powodować choroby układu oddechowego, pokarmowego i skóry. Na dłoniach przenosimy też wirusy grypy.

Niestety mycie rąk dla wielu z nas jest czynnością wykonywaną w pośpiechu i machinalnie. Mało kto zastanawia się nad tym, czy robi to prawidłowo. Tymczasem, aby umyć ręce ze wszystkich znajdujących się na nich zarazków, należy czynność tą wykonywać przez ok. 30 sekund. Równie ważne jest dokładne i higieniczne wysuszenie rąk.

Często zapominamy, że ręce należy myć po dotknięciu klamki lub przywitaniu się poprzez uścisk dłoni. Dlatego dużą wartość mają szkolenia w szkołach w pracy oraz zadbanie o wyposażenie szkolnych i publicznych toalet w odpowiednie środki czystości.

Niestety powszechnie używane mydła w kostkach nie spełniają obowiązujących wymogów higienicznych. Stanowią one idealne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów, również chorobotwórczych. Zainfekowane mydła, używane przez kolejne osoby stają się źródłem zakażeń. Dlatego najlepiej jest używać mydła z dozownika i pamiętać, że dzięki właściwemu myciu rąk, możemy aż o 45 proc. zmniejszyć zagrożenie chorobami układu oddechowego.

Ratowanie ludzkiego życia to bardzo ważna umiejętność dla każdego człowieka.

16 października (w poniedziałek), przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, obchodzony od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji – ERR.

Celem obchodów jest podniesienie umiejętności i wiedzy, na temat zasad udzielania pierwszej, w sytuacji nagłego zatrzymania akcji serca, zanim dotrze karetka. Dzięki prawidłowo wykonanemu masażowi serca szanse na przeżycie wzrastają do nawet 50%, dlatego ważne jest, aby każdy z nas umiał go prawidłowo wykonać.

Zdaniem ERR, 100 tysięcy osób rocznie mogłoby uniknąć śmierci w przypadku, uzyskania natychmiastowej pomocy.

Zachęcamy wszystkie szkoły do świętowania Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, poprzez np. organizowanie pokazów z wykorzystaniem tzw. fantomów, do ciągłego doskonalenia prawidłowego wykonywania resuscytacji. Nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza będzie nam potrzebna…

  • Pamiętajmy, że udzielając pierwszej pomocy możemy uratować komuś życie…

  • Pamiętajmy, że znajomość podstawowych kroków RKO (resuscytacji krążeniowo – oddechowej) ma kluczowe znaczenie, ponieważ każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której będzie musiał w praktyce wykorzystać zasady pierwszej pomocy i być może, uratować życie drugiej osobie.

Ogólne zasady RKO u osoby dorosłej:

Po upewnieniu się, że ratownikowi nic nie zagraża, należy podjąć siedem następujących kroków:

  1. podejście do poszkodowanego i ocena jego stanu zdrowia;

  2. sprawdzenie przytomności – należy potrząsnąć poszkodowanego za ramiona i zapytać, „Co się stało?” lub „Czy pan/pani mnie słyszy?”;

  3. zapewnienie pomocy – telefon na pogotowie ratunkowe (numer 999 lub 112). Podczas zgłoszenia alarmowego należy podać następujące informacje: kto wzywa pomoc, dokładne miejsce wypadku, rodzaj i opis wypadku, kto został poszkodowany i ile osób potrzebuje pomocy medycznej, jakie czynności ratunkowe zostały wykonane, czy istnieją zagrożenia. Nie należy przerywać rozmowy, dopóki nie zdecyduje o tym dyspozytor;

  4. udrożnienie dróg oddechowych polegające na usunięciu z jamy ustnej ciał obcych i odchylenie głowy – należy zrobić to w przypadku, gdy poszkodowany nie jest przytomny;

  5. sprawdzenie, czy poszkodowany oddycha (ocena powinna trwać 10 sekund, w których trakcie powinny wystąpić 2 oddechy);

  6. sprawdzenie, czy poszkodowany nie posiada niebezpiecznych przedmiotów;

  7. jeżeli poszkodowany oddycha, należy wezwać pomoc i oczekując na pogotowie, ułożyć go w pozycji bocznej bezpiecznej, sprawdzając oddech co minutę. Jeśli nie oddycha, wymaganą procedurą jest RKO.



#WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD #WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD #WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD!!!

W Naszej Trójeczce startuje TrójkowaAkademiaRówieśnicza starsi uczniowie zrobią specjalne pokazy z pierwszej pomocy dla młodszych kolegów i koleżanek. A na długich przerwach każdy sam będzie miał okazję do praktycznego poćwiczenia na szkolnych fantomach.

Także wszyscy niezorientowani będą mieli szansę doedukować się w temacie. Tak na początek mogą zlokalizować miejsca w których w naszej placówce znajdują się aparaty do resuscytacji(mamy dwa defibrylatory).


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page