Światowy Dzień Otyłości
4 marca obchodzony jest Światowy Dzień Otyłości. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na problem nadwagi i otyłości oraz zwiększenie świadomości społecznej w kwestii prawidłowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie.
Nadwaga i otyłość mogą powodować trudności z koncentracją, brak energii, spadek nastroju, a nawet depresję. To schorzenie dotyka nawet 50% osób cierpiących z powodu otyłości. Najważniejsze, by pamiętać, że otyłość to poważna choroba, której nie można lekceważyć. Nieleczona może prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet do śmierci. Dlatego od najmłodszych lat należy zadbać o właściwe nawyki żywieniowe i dobrą sprawność fizyczną.
Problem otyłości i nadwagi dotyczy 10 proc. dzieci i młodzieży na świecie. Szacuje się, że do 2025 r. będzie 177 milionów 5 – 17 latków z nadwagą oraz 91 milionów z otyłością.
Wśród głównych przyczyn otyłości u nastolatków raport Światowej Organizacji Zdrowia wymienia:
słodzone napoje oraz posiłki typu fast-food
zbyt małą ilość warzyw i owoców w codziennej diecie
brak aktywności fizycznej
siedzący tryb życia
W walce z otyłością warto zwrócić uwagę na to, aby:
spożywać posiłki w niewielkich objętościowo i mało kalorycznych porcjach, o regularnych porach (4-5 posiłków, co 3-4 godziny);
śniadanie jeść maksymalnie godzinę po wstaniu, kolację 3-4 godziny przed snem;
nie przejadać się i nie podjadać między wyznaczonymi porami posiłków;
ograniczyć spożywanie tłuszczu i cukru w postaci tłustych mięs, pełnotłustych produktów mlecznych i słodyczy;
zdrowy posiłek był bogaty w warzywa i owoce;
tłuszcze spożywać w postaci surowej, jako np. dodatek do surówek, dobrym źródłem tłuszczu są oleje roślinne, orzechy, nasiona, pestki, awokado;
wypijać minimum 1,5 litra płynów dziennie;
pamiętać o codziennej aktywności fizycznej;
spadek masy ciała powinien być stopniowy i łagodny, gdyż szybka utrata masy ciała może prowadzić do tzw. efektu jojo, czyli powrotu do tej samej lub większej wagi ciała.
Comments