16 września - Dzień Gimnastyki
W 3 sobotę września celebrujemy sport, który powstał już w starożytnej Grecji. Gimnastyka ma wiele twarzy, ale na pewno jest jednym ze sportów, który ogląda się najchętniej. Na początku jej zadaniem było przygotowanie wojowników do walki.
Dzień Gimnastyki został ustanowiony w 1998 r. i miał na celu spopularyzowanie sportu wśród młodzieży. Jego dnia na całym świecie odbywają się zawody i pokazy tego różnorodnego sportu.
Gimnastyka jako dyscyplina powstała już w V w p.n.e.
Jest sportem, który rozwija nie tylko mięśnie, ale też koncentrację i dyscyplinę. Rodzaje gimnastyki, które znalazły się na greckich igrzyskach można zobaczyć do dzisiaj na olimpiadach. Ojcem współczesnej gimnastyki jest Friedrich Ludwig Jahn. W XVIII wieku udoskonalił wiele dyscyplin, które dzisiaj wywołują okrzyki zachwytu.
Są różne rodzaje gimnastyki.
Gimnastyka podstawowa - są to proste ćwiczenia dla dzieci i młodzieży. Ma ona na celu pokazanie i utrwalenie właściwych wzorców postawy i ruchu. Gimnastyka podstawowa dba również o poprawę dysproporcji w sylwetkach młodych osób. Rozwija ogólną sprawność ciała.
Gimnastyka sportowa
Gimnastyka artystyczna
Akrobatyka sportowa
Gimnastyka korekcyjna- gimnastyka ta jest elementem wychowania fizycznego. Są to charakterystyczne zestawy ćwiczeń fizycznych, pełniących jednocześnie funkcje terapeutyczne. Celem gimnastyki korekcyjnej jest doprowadzenie do pełnej sprawności ruchowej i korekcji wad postawy, czy nieprawidłowych wzorców ruchowych.
gimnastyka estetyczna
gimnastyka lecznicza - gimnastyka ta to inaczej kinezyterapia. Jest to element fizjoterapii. Zadaniem gimnastyki leczniczej jest leczenie ruchem. Jest ona odpowiednia to terapii schorzeń układu ruchowego i przygotowuje organizm do dalszej rehabilitacji.
nowoczesne formy gimnastyki - Fitness
Każdy może włączyć gimnastykę do swojego życia. Poranne ćwiczenia pomogą nam się rozbudzić i rozciągnąć, co pozytywnie wpłynie na nasze mięśnie i kości oraz samopoczucie.
Gimnastyka jest dla wszystkich.
Comments