top of page

Co w Trójce słychać :) Dzień UCHA - kiedy jest??

  • Zdjęcie autora: bogumilanowak
    bogumilanowak
  • 24 lut
  • 3 minut(y) czytania

Światowy Dzień Słuchu obchodzony jest 3 marca. Jest to międzynarodowa inicjatywa nadzorowana przez Światową Organizację Zdrowia mająca na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia ochrony słuchu, profilaktyki i wsparcia dla osób z niedosłuchem.

Prawidłowe funkcjonowanie narządu słuchu jest podstawą komunikacji społecznej dla każdego człowieka. Mowa tu o podstawowych czynnościach takich jak rozmowa z drugim człowiekiem, nabywanie umiejętności językowych, poruszanie się po mieście, szkole czy miejscu pracy. Problemy tego typu ograniczają także czerpanie przyjemności ze słuchania muzyki czy dźwięków przyrody.

Problem utraty słuchu dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie i może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak izolacja społeczna, depresja, problemy w komunikacji, a nawet demencja.

Odpowiednia profilaktyka jest w tym temacie bardzo ważna, gdyż jak najwcześniejsze wykrycie wspomnianych dysfunkcji, wdrożenie na czas terapii i rehabilitacji jest na wagę złota. Promowanie takich działań to jeden z głównych celów Światowego Dnia Słuchu, który przypada 3 marca.

Jest to symboliczny termin- cyfry „3” w dacie 3.03. przypominają kształt uszu.


Światowy Dzień Słuchu 2025 zbliża się wielkimi krokami, a tegoroczny temat przewodni brzmi: "Zmiana sposobu myślenia: Zdobądź siłę, aby uczynić opiekę nad słuchem rzeczywistością dla każdego!"

Tegoroczny temat nawiązuje do skupienia się na roku 2024 na zmianie nastawienia do opieki nad uszami i słuchem. Osoby w każdym wieku są zapraszane do wzmocnienia siebie, aby zapewnić sobie i innym zdrowe uszy i słuch. Celem tej kampanii jest zainspirowanie do zmiany zachowań w celu ochrony słuchu przed głośnymi dźwiękami, zapobiegania utracie słuchu, regularnego sprawdzania słuchu, korzystania z aparatów słuchowych w razie potrzeby i wspierania osób żyjących z utratą słuchu. Upoważnione osoby mogą napędzać zmiany w sobie i w całym społeczeństwie.

Historia Światowego Dnia Słuchu.

Problem wad słuchu to choroba cywilizacyjna, która dotyczy setki milionów ludzi na całym świecie. Dawniej niedosłuch 70-latka uznawano za normalną rzecz. Dzisiejszy rozwój cywilizacyjny i technologiczny, wszechobecny hałas i chaos, głośna muzyka, wybrane leki i dolegliwości zdrowotne sprawiają, że granica ta wynosi obecnie 50 lat. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że coraz więcej ludzi zmaga się z niedosłuchem. Liczby te niestety będą rosły.

Kluczowe przesłania na rok 2025: 

Przewiduje się, że do 2030 roku ponad 500 milionów ludzi będzie miało upośledzenie słuchu wymagające rehabilitacji.  

Ponad miliard młodych ludzi jest narażonych na trwałą utratę słuchu z powodu długotrwałego narażenia na głośne dźwięki podczas rozrywek, takich jak słuchanie muzyki czy granie w gry wideo.

Jak dbać o słuch?

Żyjemy w czasach, gdzie coraz trudniej o spokojne, ciche miejsca. Nie tylko w miastach, ale i na terenach wiejskich ludziom dokucza nadmierny hałas. Powoduje on trudności ze skupieniem się, zasypianiem czy bóle głowy, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na nasz słuch. Warto więc poznać kilka rad, jak minimalizować ryzyko pojawienia się problemów w tym obszarze. Po pierwsze należy robić sobie regularne badania przesiewowe, o których była mowa już wcześniej. Dużo szkód w długofalowej perspektywie może wyrządzić głośne słuchanie muzyki – ograniczanie decybeli i używanie słuchawek z pewnością jest rozsądną decyzją. Dotyczy to także telewizji czy gier komputerowych. Unikajmy miejsc, gdzie poziom hałasu jest wysoki, a jeśli musimy przebywać w nich dłużej, stosujmy ochraniacze na uszy. Zwróćmy uwagę na higienę i na zdrowie, bowiem takie dolegliwości jak nadciśnienie tętnicze, otyłość czy cukrzyca także zwiększają ryzyko ubytku słuchu. Jeśli już będziemy potrzebować wizyty u specjalisty, czy laryngologa, potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.


ŚDS każdego roku ma swoje hasło przewodnie w ostatnich latach były to m.in.

- „Zmiana sposobu myślenia: sprawmy, aby pielęgnacja uszu i słuchu stała się rzeczywistością dla wszystkich!” (2024)

- „Pielęgnacja uszu i słuchu dla wszystkich! Uczyńmy to rzeczywistością” (2023)

- „Chcesz słyszeć przez całe życie, dbaj o słuch” (2022)

- „Pielęgnacja słuchu dla wszystkich! Diagnoza, rehabilitacja, komunikacja” (2021)

- „Słuch dla życia” (2020)



Comentarios


bottom of page