Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem obchodzony jest 25 kwietnia.
Święto ustanowione jest przez Ligę Niedosłyszących w celu zwrócenia uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi, jego wpływu na zdrowie, i zwiększanie świadomości występowania tego szkodliwego zjawiska.
Według niedawnego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, hałas może powodować nie tylko uszkodzenia słuchu, choroby układu krążenia, trudności w uczeniu się (u dzieci)
i zaburzenia snu.
Hałas – produkt uboczny rozwoju cywilizacyjnego. Jego nadmiar generuje stres, powoduje rozdrażnienie, prowadzi do problemów z koncentracją, wzrostu ciśnienia tętniczego, a nawet trwałego uszkodzenia słuchu. Przekrój badań pokazuje, że osoby narażone na hałas częściej zgłaszają takie dolegliwości jak ból głowy, niepokój, mdłości, irytacja, a także zmienność nastroju. W skrajnych przypadkach hałas może nas doprowadzić do zaburzeń psychicznych.
Ogólnie w Polsce standardy ochrony przed hałasem są bardzo niskie.
Słuch człowieka jest tak skonstruowany, że nie sposób określić, jak hałas mierzony w decybelach wpływa na zdrowie. To sprawa bardzo indywidualna, zależna m.in. od psychiki
i swoistej wrażliwości słuchu. Szkodliwe są nie tylko wysokie dźwięki, lecz także długotrwała ekspozycja na hałas o niskiej częstotliwości.
Mniej Hałasu - spokojniejsze i dłuższe życie.
Sposoby ograniczenia hałasu w szkole:
• rozmowa zamiast krzyku,
• spacer zamiast biegania,
• zabawa w grupach przy wykorzystaniu ulubionych zabaw,
strefy ciszy.
Co powiecie?
Comments