top of page
Zdjęcie autorabogumilanowak

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem - 25 kwietnia

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem – święto ustanowione przez Ligę Niedosłyszących w celu zwrócenia uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi, jego wpływu na zdrowie, i zwiększanie świadomości występowania tego szkodliwego zjawiska.

Zagrożenie hałasem rośnie wraz z rozwojem cywilizacyjnym i działalnością człowieka. Największe niebezpieczeństwo stanowi hałas powodowany ruchem drogowym, kolejowym i lotniczym. Wzrasta szczególnie szybko, zwłaszcza w dużych miastach i na terenach silnie zurbanizowanych. Najczęściej hałas można opisać jako uciążliwy dźwięk o częstotliwości 65-70 decybeli [dB]. Utrudnia sen, naukę, pracę, koncentrację, a także wypoczynek. Może być czynnikiem uszkodzeń słuchu, zaburzeń sercowych, oddychania, bólów głowy czy bezsenności. Przez hałas jesteśmy zestresowani, nerwowi i przewrażliwieni.



Niestety w szkole również zmagamy się z natężonym hałasem, zwłaszcza podczas przerw. Hałas na szkolnej przerwie może być porównywalny z tym na koncercie rokowym.

Dzieci mają zaburzenia słuchu i szumy uszne.

W ramach walki z hałasem, który przeszkadza nie tylko nauczycielom, ale także uczniom w placówce można zamontować bezstresowe dzwonki, które zamiast tradycyjnego drażniącego ucho dźwięku emitują przyjemną melodyjkę oraz urządzenia pod nazwą „elektroniczne ucho”, które stoją na straży nadmiernego hałasu i pomagają w tej walce.


Napiszcie co o tym sądzicie?





Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page