top of page
Zdjęcie autorabogumilanowak

Fonoholizm- co to takiego? Czy jest się czego obawiać.

Fonoholizm – problem patologicznego używania smartfona – realnie istnieje i stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Dotyczy ono nie tylko dzieci i młodzieży.

Problem ten – potocznie nazywany uzależnieniem od smartfona – pozostaje doświadczeniem osób, które nie potrafią normalnie funkcjonować bez ciągłej obecności telefonu komórkowego. Dość cienka jest granica pomiędzy używaniem a nadużywaniem smartfonu.

Tego rodzaju uzależnienie może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Skutki fonoholizmu mogą powodować problemy ze snem, z koncentracją i symptomy świadczące o ogólnym przemęczeniu organizmu. Fonoholizm może prowadzić do rozwoju chorób o podłożu psychicznym takich jak depresja.


Jak wygląda dziecko uzależnione od telefonu? Często się izolują oraz mają problemy z koncentracją. U uzależnionych dzieci można też zaobserwować medyczne skutki nadużywania elektroniki, takie jak bóle głowy, pogorszenie wzroku i słuchu, nadmierne zmęczenie oraz osłabienie układu odpornościowego.

Dzieci, których życie upływa przed ekranem, gorzej rozwijają się pod względem ruchowym, później zaczynają mówić, a ich słownictwo jest uboższe. Naukowcy stwierdzili również znacznie wolniejszy rozwój myślenia przestrzennego – małe dzieci dopiero uczą się widzieć trójwymiarowo, a ekrany „dostarczają” im płaskie obrazy.

Negatywne skutki społeczne wiążą się z:

  • osłabieniem więzi z najbliższymi,

  • rezygnacją z tradycyjnych rozmów, spotkań towarzyskich, aktywnego spędzania czasu,

  • pojawieniem się problemów w życiu zawodowym, w tym długów.

Nadmierne sięganie po telefon zmniejsza kreatywność, produktywność i zdolność do koncentracji, a także prowadzi do przewlekłego zmęczenia i obniżenia nastroju.


Jak leczyć uzależnienie od telefonu?

  1. Daj sobie czas na “nicnierobienie”...

  2. Zastąp “scrollowanie” czytaniem...

  3. Usuń ze smartfona aplikacje, z których nie korzystasz lub które zabierają Ci zbyt wiele czasu...

  4. Wprowadź do swojego życia elementy praktyki uważności...

  5. Co masz zrobić, zrób teraz...

  6. Odłóż telefon, gdy uczysz się lub pracujesz.






Comentarios


bottom of page