Hormony szczęścia - Akcja=Aktywacja
Z medycznego punktu widzenia szczęście to uwolnienie pewnych hormonów w naszym organizmie. Czy to poprzez zakochanie, jedzenie czekolady, uprawianie jogi lub medytację, przytulanie przyjaciół, oglądanie morza, jazdę wymarzonym samochodem itd.
Ich działanie wpływa na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne, dlatego często określa się je mianem narkotyków organizmu. Jako ambasadorowie w naszym ciele przekazują impulsy nerwowe do mózgu poprzez synapsy. Są podstawą każdej emocji, każdej myśli i każdego ruchu.
Serotonina, dopamina, norepinefryna, endorfiny, fenetyloamina i oksytocyna, oto sześciu posłańców, którzy nas uszczęśliwiają.
Termin hormony szczęścia jest znany tylko dlatego, że nauka użyła go do lepszego zrozumienia.
Serotonina przywraca nam równowagę.
Serotonina bierze udział w wielu procesach i jest jednym z podstawowych hormonów szczęścia. Serotonina wpływa między innymi na nasze poczucie bólu, sen, zachowania seksualne i stan emocjonalny.
Dopamina sprawia, że czujemy się szczęśliwi
Dopamina jest specyficzną substancją przekazującą nasze odczucia szczęścia. Podobnie jak serotonina, potrzebujemy dopaminy jako posłańca. W płacie czołowym i śródmózgowiu zapewnia, że uczucia i doznania będą przechodzić. Kontroluje krążenie narządów wewnętrznych i przekazuje impulsy do mięśni.
Endorfiny czynią nas silnymi.
Organizm potrzebuje endorfin jako środka przeciwbólowego. Działają podobnie jak opium i morfina i mogą wprowadzić organizm w rodzaj odurzenia. Dlatego są dystrybuowane na przykład w przypadku kontuzji. Mogą również regulować nasz głód i ogólny nastrój.
Noradrenalina pozwala nam dobrze radzić sobie w sytuacjach stresowych.
Potrzebujemy tej substancji, zwłaszcza w stresujących czasach. Centralny układ nerwowy i nadnercza wytwarzają ją w połączeniu z enzymem pochodzącym z dopaminy.
Fizyczny i emocjonalny stres uwalnia noradrenalinę, dzięki czemu jesteśmy bardziej skupieni, uważni i jeszcze bardziej zmotywowani.
Posłaniec stymuluje nie tylko naszą pozytywną motywację, ale także spalanie tłuszczu; on jest instrumentalny.
Oksytocyna, ludzie społeczni jej potrzebują.
Oksytocyna jest również znana jako hormon przytulania. Dlatego jest znany przede wszystkim ze swojego wpływu na interakcje społeczne. Wzrastają nie tylko umiejętności społeczne i empatia poznawcza.
Uczucia, takie jak niepokój i stres, zmniejszą się, a oksytocyna poprawi ogólne samopoczucie.
Fenetyloamina powoduje mrowienie w żołądku.
Po ciężkiej pracy fizycznej może wystąpić stan przypominający odurzenie, w wyniku uwolnienia hormonu fenetyloaminy. Odpowiada za nasze poczucie szczęścia i doznania przyjemności.
Konsekwencje to mrowienie, zwiększone poczucie przyjemności i zaburzenia koncentracji.
Mamy cały wachlarz do dyspozycji hormonów szczęścia, trzeba jest tylko w naturalny sposób aktywować, poprzez przebywanie na słońcu, świeżym powietrzu czy uprawiając sport.
Wystarczy tylko ??????☀? No właśnie ....
Comments