Sylwoterapia? Czemu nie, do drzewa przytul się :)
Sylwoterapia, drzewoterapia, drzewolecznictwo – metoda pseudoterapeutyczna, według której przebywanie w obecności drzew i krzewów pobudza organizm do samoleczenia w przypadku osób chorych.
Po co przytulać się do drzew? Przytulanie drzew zwiększa poziom hormonów oksytocyny, serotoniny i dopaminy. Dzięki czemu koi nerwy, zdecydowanie redukuje stres, uspokaja i pozytywnie nastraja. A w efekcie zmniejsza trudności z zasypianiem czy bezsennością.
Czy wiesz, że drzewa i rośliny emitują przeciwdrobnoustrojowe olejki eteryczne zwane „fitoncydami ”? Fitoncydy są produkowane, aby pomóc roślinom i drzewom chronić się przed atakiem mikroorganizmów – stanowią część ich systemu obronnego.
Jednak pomagają też nam. Drzewa jonizują powietrze, co z kolei pozytywnie wpływa na drogi oddechowe. Im więcej czasu spędzasz na łonie natury, tym bardziej spada poziom niepokoju.
Drzewoterapia może przynieść ukojenie skołatanym nerwom, pozytywnie wpływa na samoocenę, wspomaga koncentrację i kreatywność. Już sam spacer w lesie ma właściwości terapeutyczne, które możemy spotęgować dotykiem. Zwolennicy tej metody zwracają uwagę, że w leśnym powietrzu jest o połowę mniej bakterii niż w mieście
Jakie drzewo co leczy? Akacja – wzmacnia organizm, likwiduje stres i napięcie, dodaje energii.
Modrzew – dodaje energii i sił, wzmacnia wytrwałość;
Sosna – przeciwdziała depresji, przywraca równowagę, likwiduje zmęczenie i poczucie zniechęcenia;
Świerk – nastraja optymistycznie.
Jakie drzewo uspokaja?
Brzoza – działa uspokajająco, wycisza, łagodzi napięcie mięśniowe, przyspiesza gojenie ran i pobudza krążenie. Jej energia wypełnia umysł i ciało harmonią. Buk – pod tym drzewem znakomicie się odpoczywa, poprawia nastrój i pobudza do działania. Jabłoń – podobnie jak sosna, buk i lipa pomaga przy zmęczeniu zarówno psychicznym, jak i fizycznym.
Lipa – wycisza, przywraca równowagę;
Jesion – uspokaja, pomaga zwalczyć stres;
Z drzewoterapii można korzystać cały rok, ale najlepiej od wiosny do jesieni. Przebywanie na łonie przyrody zachęci nas do aktywności fizycznej, poprawi nastrój
i samopoczucie. A, że w Polsce aż 1/3 powierzchni kraju to lasy, łatwo korzystać z dobrodziejstw sylwoterapii w każdym z województw. W Lasach Państwowych czeka na nas aż 22 tys. km szlaków pieszych, ponad 4 tys. km szlaków rowerowych i ponad 7 tys. km tras konnych.
Maj jest miesiącem matur i egzaminów, jeśli odczuwacie napięcie i stres śmiało skorzystajcie z sylwoterapii.
Możecie podzielić się ze mną swoimi doświadczeniami z przebywania na łonie natury.
Do dzieła!!!
CIEKAWOSTKA :)
W Chinach istnieje zakaz przytulania się do drzew, ponieważ jest to postrzegane jako akt buntu wobec rządu i jego rządów.
#StrażnicyLasów zapraszają do swoich Akcji. Polecam https://straznicylasow.pl/
Comments